Prostat Kanserine Kimler Daha Çok Yakalanır?

Prostat kanserine kimler daha çok yakalanır?  Prostat, erkek üreme sisteminin parçasıdır. Mesanenin (idrar kesesi) altında bulunan bir salgı bezidir. Prostat benini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkar. Prostat kanseri ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür.

Prostat Kanserine Kimler Daha Çok Yakalanır?

Yapılan araştırmalara göre, prostat kanseri için değişmez olan üç tane risk faktörü vardır. Bunlar; yaş, ırk ve ailede prostat kanseri öyküsüdür. Değiştirilemez bu üç faktörün yanında, prostat kanseri için değiştirilebilir ya da değiştirilemez birçok faktör daha bulunmaktadır. Bunlar;  vazektomi (meni kanalının bağlanması), bel soğukluğu (gonore), prostat iltihabı (prostatit), obezite, şeker hastalığı (diyabet), insülin fazlalığı, andorejen hormonlarındaki dengesizlikler gibi metabolik ve endokrin hastalıklar, sigara içmek, beslenme alışkanlıklarıdır. Prostat kanseri için risk bazı risk faktörleri vardır. Bunlar;

65 Yaş Üzerinde Olmak

Prostat kanseri için bilinen faktörlerinin içinde en önemlisi yaştır. Prostat kanseri sıklığı yaşlanmayla birlikte artış gösterir. Prostat kanseri 40 yaş altındaki erkeklerde oldukça nadir görülür. Hastalık daha çok 65 yaş üzeri erkeklerde gelişmektedir.

Ailede Prostat Kanseri Hastası Olmak

Birinci derece akrabalarında prostat kanserine yakalanmış kişi ya da kişilerin olması prostat kanserine yakalanma riskini daha da artırır.

Hayvansal Yağ ve Proteinden Zengin Gıdalarla Beslenmek

Beslenme alışkanlığı, birçok kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinin gelişiminde önemli rol oynar. Yağ oranı düşük, sebze ve balık ağırlıklı gıdalarla beslenen uzak doğu ülkelerinde prostat kanseri çok daha az görülür. Yapılan araştırmalarda daha fazla et ve süt tüketiminin prostat kanser riskini artırdığı gösterilmiştir.

Obezite

Siyahi Irktan Olmak

Ailede Meme Kanseri Olması

Erkeklik Hormonunun Fazla Olması

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Özet olarak; ileri yaş, baba ya da amcası prostat kanserine yakalanmış olan kişiler ve sağlıksız beslenen kişilerde prostat kanseri daha sık görülmektedir. Prostat kanserinden korunmak için bol balık, turpgiller, domates (içinde bolca likopen bulunur), soya tüketmek, bazı vitaminler ve nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar, statin ve aspirin kullanımı, düzenli egzersiz önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.