Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu Yaşanır Mı?

Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu Yaşanır Mı?

Prostat kanseri, prostat bezinden kaynaklanan kötü huylu bir tümörüdür. Prostat kanseri yaşlı erkeklerde en sık görülen kanser türüdür.  Henüz daha prostat dışına çıkmamış yani vücudun diğer bölgelerine sıçramamış olan prostat kanserinin tedavisinde kullanılan çeşitli seçenekler bulunmaktadır.  Bunlar arasında en sık olarak kullanılanları, prostatın ameliyat ile alınması ve ışın tedavisidir.  Bu her iki tedavi yöntemi sertleşme sorununa yol açabilir.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Neden Sertleşme Sorunları Yaşanabilir?

Prostat bezi, idrar torbasının hemen altında bulunur. Prostatın her iki yanından penise uzanan sinirler ve kan damarları geçer.  Bu sinirler ve kan damarları penisin sertleşmesi için gereklidirler.

Prostatın ve çevresindeki dokuların ameliyat ile alınması işlemine radikal prostatektomi adı verilir.  Bu ameliyat sırasında, eğer tümör dokusu prostat bezinin dışına çıkmamış tamamen içinde kalmış ise,  ameliyat sırasında penisin sertleşmesini sağlayan bu sinirlere dokunulmamaya çalışır. Buna sinir koruyucu radikal prostatektomi denir. Sinir koruyucu radikal prostatektomi uygulanan hastalarda da ameliyat sonrasında geçici sertleşme sorunu yaşanabilir. Yaşanan bu sorunun nedeni ameliyat sırasında çok hassas olan sinirlerin gerilmesi sorucu oluşan ufak hasardır. Sinirlerdeki zedelenme sonucu penis kan damarlarına giden sinyallerde durma olur ve sertleşme sorunu yaşanır. Sinirlerin iyileşip tekrar eski haline dönmesi 2 yıl kadar sürebilir.

Sertleşeme sorununa yol açan bir başka neden ise, penisin kanlanmasını sağlayan kan damarlarının da ameliyat sırasında zarar görmesidir. Bu durumda penis içine daha az kan gidecek ve penisin sertleşmesi zorlaşacaktır.

Eğer prostat içindeki tümör, prostat dışına yayılmışsa, sinir koruyucu radikal prostatektomi ameliyatı yapılmaz. Çünkü bu durumda geride kanser hücresi bırakma ihtimali vardır. Sinir koruyucu olmayan ameliyat yapılırsa, penisin sertleşmesi genellikle olmaz.

Radyasyon tedavisi, prostat kanserinde kullanılan bir başka tedavi yöntemidir.  Radyasyon ışını, kanser hücrelerini kontrol etmek ya da öldürmek için kullanılır. Bu tedavi sırasında kullanılan radyasyon ışını, aynı zamanda bir miktar normal sağlıklı hücrelerin de ölmesine yol açar.  Dolayısıyla prostat çevresinde bulunan ve penise giden sinirler ve kan damarları zarar görebilir.

Tedavi Sonrasında Normal Sertleşme Olması Mümkün Olacak Mı?

Prostat kanseri tedavisi sonrası sertleşmenin olup olmayacağı, uygulanan ameliyat tekniğine ya da kullanılan radyasyonun türüne bağlıdır.  Bunun dışında sertleşmenin tekrar olup olmaması hastanın yaşına,  vücut yapısına, hastalığın özelliklerine ve tedavi öncesindeki sertleşme durumuna da bağlıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.