Prostat Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Prostat kanseri ameliyatı kaç saat sürer? Erkeklerde en sık görülen kanserlerden bir tanesi prostat kanseridir. Durum böyle olunca, erkeklere en sık uygulanan kanser ameliyatlarından biri de radikal prostatektomi adı verilen prostat kanser ameliyatıdır.

Prostat bezi erkek üreme organlarının bir parçasını oluşturur. Yaşlanmayla birlikte değişen hormon dengeleri sonucu prostat bezinin yapısında bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler bazı prostat hastalıklarını da beraberinde getirir. Hormonal değişim sonucu prostat bezinde büyüme görülür. Bu büyüme iyi ve kötü huylu üzere ikiye ayrılır. Halk arasında kötü huylu büyüme olarak bilinen durum aslında prostat kanseridir. Prostat kanseri tedavisinde en sık kullanılan yöntem prostat ameliyatı yani radikal prostatektomi ameliyatıdır.

Prostat Kanseri Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Radikal prostatektomi ameliyatının günümüzde 3 uygulama şekli vardır. Bunlardan biri klasik eski yöntem olan açık ameliyattır. Açık prostat kanser ameliyatının süresi, prostatın durumuna ve cerrahın deneyimine göre değişmekle birlikte ortalama 2-3 saattir.

Bir diğer yöntem laparoskopik yöntemdir. Laparoskopik radikal prostatektomi ameliyatının süresi, yine hastalığın durumuna ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişir. Ortalama ameliyat süresi 3-4 saattir.  Üçüncü yöntem ise cerrahın bir konsolun başında oturduğu ve hastanın içine giren aletlerin eşliğinde yapılan robotik yöntemdir.

Radikal prostatektomi ameliyatı için kullanılan 3 yöntem ise robotik cerrahidir. Robotik radikal prostatektomi  ameliyatında süre, cerrahın deneyimine göre değişmekle birlikte ortalama 2-2.5 saattir.

Prostat kanseri ameliyatı kaç saat sürer? Bu süre uygulanan tekniğe ve ameliyatı uygulayan cerrahın deneyimine göre değişir. Ancak ortalama süre 2-3 saat kadardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.