Prostat Bezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Prostat bezi nedir? Prostat; erkeklerde mesanenin yani idrar kesesinin hemen altında bulunan ve yaklaşık kestane büyüklüğünde olan bir bezdir. Süngerimsi bir dokudan oluşan prostat yaklaşık 20 gram ağırlığındadır.

Sadece erkeklerde bulunan bir organ olan prostat bezi, erkek üreme organlarından birisidir. Prostat bezinin en önemli görevi; meni içerisinde bulunan ve erkek üreme hücreleri olan sperm hücrelerinin yaşayabilmeleri için gerekli olan bir sıvıyı üretmektir.

Mesanedeki idrarın dışarıya atılmasını sağlayan ve üretra adı verilen idrar kanalı, prostat bezinin içerisinden geçer. İçinden işeme kanalı geçen ve yaşlanmayla birlikte erkeklerin çoğunda boyut olarak büyüme gösteren prostat bezi, normal boyutlarının üzerine çıktığında içinden geçen idrar kanalı üzerine bası yapar. Ancak bu durum her erkekte aynı olmayabilir. Bazı erkeklerde büyüme, prostat içinden geçen idrar kanalına doğru olurken, bazı erkeklerde ise idrar torbasının içine doğru olur. İdrar kanalına doğru olan büyümelerde, prostat büyümesi çok fazla olmasa bile, hastada ciddi şikayetler oluşabilir. Prostatın mesane içine doğru büyüdüğü durumlarda ise, prostat çok büyük olmasına rağmen hastada çok fazla şikayet oluşmayabilir.

Prostat Bezi Ne İşe Yarar?

Üretra adı verilen dış idrar kanalı mesaneden çıktıktan sonra prostatın içinden geçer. Prostat sadece erkeklerde bulunur. Prostat meni sıvısının içinde bulunan özel bir protein üretir. Bu protein sperm hücrelerinin beslenmesini sağlar ve spermin pıhtılaşmasını önler.

Mesaneden çıkan idrar kanalının etrafını saran prostat bezi hücreleri, belli bir yaştan sonra büyümeye başlar. Prostat büyüdükçe içinden geçen idrar kanalını sıkıştırır ve bir süre sonra idrar akımını zorlaştırır. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi ya da tıp dilindeki adıyla benin prostat hiperplazisi denir. Benin prostat hiperplazisi BPH olarak kısaltılır. İyi huylu prostat büyümesi toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur.

Özet olarak prostat bezi nedir diye sorulduğunda; prostatın erkeklerde bulunan bir salgı bezi olduğu, sperm hücreleri için önemli olan bir sıvı ürettiği söylenebilir.

Prostat Bezinin Hastalıkları Nelerdir?

Prostat bezinden kaynaklanan en önemli 3 hastalık, prostat kanseri, prostat büyümesi ve prostatit (prostat iltihabı) adı verilen hastalıktır. Prostat kanseri daha çok yaşlı erkeklerde görülür.  Erkeklerde en sık ölüme neden olan hastalıklar arasındadır. Prostat büyümesi de yine yaşlı erkeklerde görülen ve idrar yapma zorluklarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Prostatit ise daha çok genç ve orta yaş grubunda sık görülmektedir.

2 Yorumlar
  1. özdemir diyor

    tesatüfen sitenizi buldum çok faydalı bilgiler veriyorsunuz emeğiniz için teşekkürler

    1. Prof. Dr. Yusuf İlbey diyor

      Geri dönüşümünüz için teşekkür ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.