Prostat Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin ilk belirtileri nelerdir? Prostat kanseri nasıl anlaşılır?  Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerden kaynaklanan  bir kanserdir. Bu hücrelerin kontrol dışı büyümesi sonucu ortaya çıkar. Kontrolden çıkan hücreler kanser hücrelerine dönüşür. Bu hücreler öncelikle prostat bezin içinde yayılır. Daha sonra prostatı çevreleyen kapsül adı verilen kabuğun dışına taşar ve kanser hücreleri prostat bezinin dışına çıkar.

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri ile prostat büyümesi farklı iki hastalıktır. İyi huylu prostat büyümesi, prostatın ortasından, idrar kanalının hemen etrafından başlar. Bu yüzden idrar yapmada zorlanma, sık idrara çıkma gibi belirtiler görülür. Prostat kanseri ise, prostat büyümesinin aksine, prostatın merkezinden değil, prostatı çevreleyen kapsül adı verilen kabuğun altındaki bölgelerden başlar. Bu yüzden, prostat büyümesinde görülen idrar yapma şikayetleri prostat kanserinde daha geç dönemde görülür. Yani prostat kanserinde kanseri büyüme ve yayılma döneminde herhangi bir belirti görülmez. Büyümeye devam eden prostat kanseri, fark edilip tedavi edilmezse, çevresindeki organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımına karışarak kemik ve akciğer gibi vücudun diğer bölgelerindeki organlara sıçrayabilir.

Prostat kanserinin ilerlemesine bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu yüzden prostat kanseri sinsi seyreden bir hastalıktır. Özellikle hastalığın erken dönemlerinde hastada hiç belirti ve şikayet görülmeyebilir. Hastalık ilerleyip yayıldığında, yayıldığı organa bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar;

  • idrar kanalına bası yaptığında idrar yapma güçlüğü, idrar akımında zayıflama
  • Meni kesesini tuttuğunda menide kan görülmesi, boşalma sırasında ağrı
  • Kasık bölgesindeki lenf bezlerine yayıldığında kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
  • Kemiklere sıçradığında kemik ağrıları
  • Akciğere yayıldığında öksürük, kanlı balgam, göğüs ağrısı
  • Sertleşme sinirlerini tuttuğunda sertleşme bozukluğu

Prostat kanserinin ilk belirtileri ne yazık ki yoktur. Hastalık ancak kan PSA testi ve prostat muayenesi ile anlaşılabilir. Eğer kan PSA değeri belli bir değerin üzerindeyse, aksi ispat edilene kadar kanser olarak kabul edilmelidir. Ayrıca PSA düzeyi normal bile olsa, prostat muayenesinde şüpheli durum varsa bu da prostat kanserini akla getirmelidir. Eğer kan PSA düzeyi normalden yüksek ya da prostat muayenesinde şüpheli durum varsa, bir sonraki adım prostat biyopsisi yapılmasıdır. Prostat kanserinin tanısı ancak prostat biyopsisi ile konur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.