Prostat Kanserinin Bitkisel Tedavisi Mümkün Mü?

Prostat kanserinin bitkisel tedavisi var mıdır?  Prostat kanseri bitkisel tedavi yöntemleriyle iyileşir mi? gibi soruları eminim siz de merak ediyorsunuzdur. O zaman yazıyı okumaya devam edin.

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Prostat kanseri aslında yavaş seyirli bir hastalıktır. Hastalığın yüzde üçlük gibi küçük bir kısmı agresif özelliktedir. Diğer yüzde doksan yedilik kısmı ise yavaş bir seyir gösterir.  Hastalığın erken evrede bir belirtisi yoktur. Kan PSA düzeyi, prostat muayenesi ve prostat biyopsisi ile tanısı konur. Erken evrede hastalık yakalanırsa, en sık uygulanan ve en etkili tedavi yöntemi ameliyat ile prostatın alınmasıdır. Bu işleme radikal prostatektomi ameliyatı denir. Erken evrede ışın tedavisi de bir başka seçenek olabilir. İleri evre hastalıkta hormon ve  kemoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Prostat Kanserinin Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Prostat kanseri olup da ameliyat olmak istemeyen bazı hastalar, alternatif tedavi yöntemleri ya da bitkisel tedavi arayışları içine girerler. Ancak bu doğru değildir. Çünkü prostat kanserinin tedavisinde bu gün için bilimsel açıdan kabul edilen bir bitkisel tedavi yöntemi yoktur. Bu yüzden özellikle internet sitelerinde sıkça görülen ve ticari amaç kaygısı güden bilgilere itibar etmemelidir.

Prostat kanserinin bitkisel tedavi ile aslında yapılmak istenen  testosteron ya da diğer adıyla erkeklik hormonunun üretimini ya da etkisini  engellemektir. Prostat kanserinin güncel tedavisinde kullanılan ilaçlar da zaten bu etkiyi göstermektedir. Bu ilaçların kullanımı sonucu her ne kadar erkeklik hormonu ve PSA seviyelerinde azalma sağlansa da, hastaların yaşam sürelerinde her hangi bir değişiklik görülmemektedir.

Prostat Kanserinde Bitkisel Tedavi PSA Seviyesini Düşürür Mü?

Uygulanan bitkisel tedavi ile kan PSA ve testosteron hormonu seviyelerinde azalma sağlanabilir. Ancak bu azalma bitkisel tedavinin, prostat kanserini tedavi ettiği anlamına gelmez. Bir çok hasta, prostat kanserinde kullanılan bir takım bitkisel tedavi yöntemleri ile kan PSA değerleri düşünce, hastalığının iyileştiğini ya da kontrol altına alındığını  zanneder. Aslında bu durum, hastalığın erken evrede tedavi edilebilme şansını da yok edebilir.

Prostat kanserinde birçok tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Erken evrede yakalanıp doğru tedavi uygulandığında, prostat kanserinin tedavisi bu gün için mümkündür. Bu yüzden, erken tanı için mutlaka belli bir yaştan sonra bir üroloji doktoruna gidilmelidir. Kanser tanısı konulursa da paniğe kapılmadan robotik cerrahi, yeni nesil kemoterapi ilaçları ve nükleer tıp tedavileri gibi güncel tedavi metotlar ile tedavi yoluna gidilmelidir.

Sonuç olarak;

Prostat kanserinin bitkisel tedavi diye bir şey yoktur. Genel prostat sağlığı için faydalı olan, iltihap ya da kanser gelişimini önleyebilen besinler ile bu durumu karıştırmamalıdır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.