Prostat Kanseri Cinsel İlişkiyle Bulaşır Mı?

Prostat kanseri cinsel ilişkiyle bulaşır mı?  Prostat kanseri erkeklerde sık görülen kanser türüdür. Özellikle 60 yaş üstü erkeklerde görülme sıklığı artar. Genetik olan prostat kanseri türleri daha erken yaşlarda görülebilir. Prostat kanserinin tam nedeni belli değildir. Bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Yaşlanma bunlardan en iyi bilinenidir.

Prostat Kanseri Cinsel İlişkiyle Bulaşır Mı?

Bazı hastalıklar cinsel yolla bulaşırlar. Erkek ya da kadında olması durumunda, cinsel ilişki sırasında karşı tarafa bulaşır. Bel soğukluğu (gonore) ve AİDS cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazılarıdır.  Bu hastalıklara neden olan bakteri ya da virüs, cinsel ilişki sırasında vücut sıvıları ya da meni yoluyla karşı tarafa geçer ve  enfeksiyona neden olur.

Bel soğukluğu ya da tıbbi adıyla gonore, toplumda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür. Nedeni bir bakteridir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenlerdendir. Makat , boğaz, konjunktiva ve idrar kanalı (üretra) üzerinde hastalık oluşturur. Ayrıca kadınlarda rahim ağzı (serviks) , skene bezleri, vajina ve yumurtalık tüplerini tutabilir.

AIDS hastalığı, daha çok kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle bulaşır.  AIDS virüsü tükürük içerisinde çok az bulunmaktadır. Bu yüzden öpüşme ile bulaşması daha nadirdir. Ağız içinde yara olması durumunda tükürük ile bulaşması daha kolay olur. AIDS hastalığı vajinal, oral ve anal seks ile bulaşır. Hastalık sadece cinsel yolla değil, kan ve emzirme yoluyla da bulaşır. Kan nakli, madde bağımlısı olan kişilerde ortak kullanılan iğneler  yoluyla da geçebilir. Yiyecek ve içecekler yoluyla AIDS bulaşmaz.

Kanser hastalığı cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Prostat kanseri, cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Çünkü prostat kanseri bir enfeksiyon hastalığı değildir. Yani nedeni bir bakteri ya da bir virüs değildir. Bu yüzden kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Solunum yoluyla, temas yoluyla, öksürükle, öpüşme ile ya da cinsel ilişki ile prostat kanseri bir kişiden diğerine geçmez. Sonuç itibarıyla, prostat kanserinde cinsel yolla hastalığın karşı tarafa bulaşması diye bir şey kesinlikle yoktur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.