Prostat Kaç Gram Olmalı?

Prostat kaç gram olmalı?  Prostat erkeklerde bulunan  bir salgı bezidir.  İdrar kesesinin çıkışında,  idrar kanalını bir halka gibi sarmıştır. Büyüklüğü bir ceviz kadardır.  Prostat bezinin ortasından üretra denilen idrar kanalı geçer. Yaş ilerledikçe, prostat bezinde irileşme meydana gelir. Büyüdükçe ortasından geçen idrar kanalına bası yapar. Sıkışan idrar kanalı içinden, idrar geçmekte zorlaşır ve işeme ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Normal Prostat Kaç Gram Olmalı?

Erişkin bir erkekte prostat bezinin ağırlığı yaklaşık 25-30 gram civarındadır.  Prostat bezi 40 yaşından itibaren giderek büyümeye başlar. Prostat, kabuk ve bez olmak üzere iki kısımdan oluşur. Prostatı bir an için bir mandalinaya benzetelim. Bu durumda, prostatın kabuğu, mandalinanın kabuğu, prostatın bez kısmının bulunduğu içi ise, mandalinanın meyve kısmı olacaktır. Mandalinanın ortasındaki boşluk ise, prostatın ortasından geçen idrar kanalına benzetilebilir.

Prostat büyümesi, prostatın iç kısmından yani mandalinanın  meyvesinden köken alır. Prostat kanseri ise kabuktan kaynaklanır. Meyve kısmı büyürken, mandalinanın ortasındaki boşluk yani idrar kanalı sıkışır ve idrar yapama ile ilgili şikayetler ortaya çıkar. Büyüyen prostat bir elma hatta portakal büyüklüğüne kadar erişebilir. Bu duruma prostat büyümesi, iyi huylu prostat büyümesi ya da tıp dilinde  BPH (benign prostat  hiperplazisi) denir.

Büyüyen Prostat Kaç Gr Olmalı?

Büyüyen Prostat Kaç Gr Olmalı?
Büyüyen Prostat Kaç Gr Olmalı?

Prostat büyüklüğü ile hastanın şikayetleri arasında sanıldığı gibi doğrudan bir ilişki yoktur aslında. Bu prostat büyümesinin nereye doğru olduğuna bağlıdır. Prostat büyümesi, prostatın ortasından geçen idrar kanalı etrafındaki bezlerden başlar. Büyüme idrar kanalına doğru olursa, büyüme çok olmasa da idrar kanalını kapamaya yeter. Yani şikayetler daha şiddetli olur. Büyüme kabuğa ya da mesaneye doğru olursa, yani idrar kanalına doğru olmazsa, prostat bezi çok iri bir hale gelse de, idrar kanalı kapanmayacağı için şikayetler olmaz ya da daha az olur.

Yapılan ultrason tetkiklerinde, örneğin bazı kişilerin prostat ağırlığı 100 gram hatta 200 gram olur, ama kişide hiç bir şikayet olmayabilir. Ama bazı kişilerde prostat büyüklüğü 40 gram olur, anacak çok ciddi şikayetler olabilir. Bunun nedeni yukarıda anlattığım durumdur.

Prostat Ameliyatında Prostatın İçi Alınır, Kabuğu Kalır !

Prostat ameliyatında prostatın içi alınır, kabuğu bırakılır.
Prostat ameliyatında prostatın içi alınır, kabuğu bırakılır.

Prostat büyümesi nedeniyle uygulanan açık ya da kapalı ameliyatta, prostatın içi alınır, dış kısmı yani kabuğu kalır. Diğer bir ifadeyle, mandalinanın meyvesi alınır, kabuğu bırakılır. Prostat kanseri kabuktan kaynaklandığı için, prostat ameliyatı olanlarda daima prostat kanseri gelişme riski vardır. Ancak prostat kanseri nedeniyle yapılan ameliyatta, prostatın tamamı, yani mandalinanın hem içi ham de kabuğu alınır.

Özetle; normal erişkin bir erkekte prostat ağırlığı kaç gram olmalı? sorusunun cevabı 25-30 gramdır. Ancak prostat ağırlığı 40 yaşından sonra artar. Prostat hastalarında, prostat gramının bir önemi yok, önemli olan büyüyen prostatın kaç gram olduğu değil, idrar kanalına ne derece bası yaptığıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.