Prostat Büyümesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Prostat büyümesi tedavi edilmezse ne olur? Ne gibi sıkıntılara yol açar? Prostat büyümesi, iyi huylu prostat büyümesi ve benign prostat hiperplazisi aynı hastalığın farklı isimleridir. Prostat büyümesi, genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen bir sağlık sorunudur. İyi huylu denmesinin nedeni, büyümenin prostat kanserine bağlı olup olmadığını ifade etmek içindir. En önemli belirtisi idrar yaparken zorlanmadır.

Prostat Büyümesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Prostat büyümesi vaktinde tespit edilip tedavi edilmez ise sinsi bir şekilde ilerler ve bazı sorunlara yol açar. Her ne kadar iyi huylu prostat büyümesi dense de, hastalık tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine  yol açarak hastayı diyaliz tedavisine mahkum ederek ölüme kadar götürebilir. Prostat büyümesinin neden olabileceği hastalıklar şunlardır;

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Büyüyen prostatın neden olduğu idrar tıkanıklığı, idrar kesesinin tam olarak boşalmasını engeller. Dolayısıyla işeme sonrası bir miktar idrar mesanede kalır. İdrar kesesinde biriken bu artık idrar bir süre sonra içinde bakterilerin üremesi sonucu enfeksiyona neden olur.

Mesane Taşı

Tam boşalamayan ve içinde artık idrar kalan mesanede zaman içerisinde taşlar oluşur. Artık idrar içindeki mineraller çökerek taşları meydana getirir. Prostat büyümesi olanlarda mesane taşı görülme sıklığı, normal erkeklere göre sekiz kat daha fazladır.

Kanlı İdrar

Büyüyen prostatta kılcal damarların çatlaması neticesinde idrara kan karışır. Bu kanama nedeniyle idrar kırmızı renkli çıkar. Buna tıp dilinde makroskopik hematüri denir. Bazen idrarda pıhtılar da görülür.

İdrar Tıkanıklığı

Prostat büyümesinin yol açtığı en önemli sorunlardandır. Eğer tıkanıklık oluştuysa hastanın ameliyat olması gerekiyordur anlamı çıkarılabilir. İdrar tıkanıklığında hastaya derhal sonda takılmalıdır. Eğer hasta daha önceden almıyorsa prostat ilaçları başlanmalıdır. Bazen bir süre ilaç kullanıldıktan sonra sonda çıkarıldığında hasta idrarını yapabilir.

Mesane Yetmezliği

Eğer tıkanıklık uzun süre tedavi edilmezse, bir süre sonra idrar kesesi kasları artık yorulur ve kendini salar. Bunun nedeni idrar kesesini oluşturan kasların yapısının bozulmasıdır. Kasların yerini zamanla skar dokusu alır.

İdrar Kaçırma

Prostat büyümesi olan hastalarda sık görülür. İdrar kesesinin taşması sonucu ya da kaslardaki istemsiz oluşan kasılmalar sonucu ortaya çıkar.

Böbrek Yetmezliği

Uzun süre tedavi edilmeyen prostat büyümesinde bir süre sonra böbreklerde şişme yani hidronefroz oluşur. Hidronefroz oluşan hastaların yaklaşık üçte birinde böbrek yetmezliği gelişir.

Cinsel Sorunlar

Prostat büyümesi olan hastalarda sertleşme sorunu gibi cinsel sorunlar sık görülür.

Prostat büyümesi tedavi edilmezse hastalık zamanla ilerler. İdrar kesesi tam olarak boşalamaz ve buna bağlı olarak böbrek yetmezliğine ve ölüme kadar varan durumlar ortaya çıkar.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.