Prostat Büyümesi Ne Sıklıkta Görülür?

Prostat Büyümesi Ne Sıklıkta Görülür?

Prostat, sadece erkeklerde bulunan bir bezdir. İdrar kesesinin hemen altında bulunan prostat, idrar kesesindeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan ve üretra adı verilen idrar kanalını çevreler.  Prostatta salgılanan bazı maddeler meniye karışarak, meni içerisinde bulunan sperm hücrelerinin canlılığında ve hareketlerinde önemli rol oynar.  Çocukluk döneminde 5-6 gr ağırlığında olan prostat, 20’li yaşlara kadar büyümeye devam eder ve erişkin boyutuna ulaşır. Prostat genç bir erkekte yaklaşık 20 gr kadardır. 40 yaşlarına kadar bu boyutta kalan prostat bezi, daha sonra tekrar büyümeye başlar.

Prostat Büyümesi Ne Demek?

Prostat büyümesi, prostat bezinin en sık görülen hastalığıdır. Benign prostat hiperplazisi ya da BPH olarak ta bilinir. BPH, prostat bezinin büyüyerek içinden geçen idrar yolunu sıkıştırması ve buna bağlı olarak idrar yapmada zorlanma ile kendini gösteren bir durumdur.

Prostat Neden Büyür?

Prostatın neden büyüdüğü tam olarak bilinmemektedir. Ancak prostat büyümesinin en iyi bilinen nedeni yaşlanmadır. Prostat büyümesi, prostat dokusunun yaşlanmaya verdiği bir cevap olarak tanımlanabilir. Yaşlanmayla birlikte, erkeklik hormonu olan testosteron düzeylerinde görülen değişikliğin prostatta büyümeye neden olduğu düşünülmektedir.

Prostat Büyümesi Ne Sıklıkta Görülür?

Erkeklerde prostat 40 yaşından sonra büyümeye başlar. 70 yaşından büyük erkelerin yaklaşık %70’inde prostat büyümesi saptanır. Bu kişilerin de %40’ından fazlasında idrar yapma ile ilgili şikayetler görülür. 50 yaş üzerindeki erkeklerin %50’sinde, 60 yaş üzeri erkeklerin %65’inde ve 80 yaş üzeri erkeklerin %90’ında prostat büyümesi meydana gelir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.