Prostatit Belirtileri Nelerdir?

Prostatit belirtileri, prostatitin tipine göre değişkenlik gösterir.  Prostatit, aslında ağrı ve prostat bezinde meydana gelen iltihaplanma ile kendini gösteren 4 farklı hastalık için kullanılan ortak bir isimdir.

Prostatit Belirtileri Nelerdir?

Prostatit ya da prostat bezinin iltihabı, özellikle orta yaş grubundaki erkeklerde daha sık görülür. Prostatit belirtileri, prostat iltihabının türüne göre değişir. Prostatitin akut, kronik, kronik pelvik ağrı sendromu ve asemptomatik prostatit olmak üzere 4 tipi vardır.  İlk üç tip prostatitin belirtileri hemen hemen birbirine benzerdir.
Akut bakteriyel prostatit belirtileri genellikle ani ortaya çıkar ve çok şiddetlidir. En önemli belirtiler; yüksek ateş, üşüme, titreme, idrar yaparken şiddetli yanma ve idrar kesesinin tam olarak boşalmama hissidir.
Kronik bakteriyel prostatitbelirtiler akut bakteriyel prostatite benzer, ancak yüksek ateş yoktur.  Başlıca belirtiler; idrar yaparken yanma hissi, sık idrara çıkma ihtiyacı, geceleri idrara çıkma ihtiyacı, testisler ile makat arasında kalan bölgede ağrı, testislerde yani yumurtalıklarda ağrı, mesanede, bel bölgesinde ve makat etrafında ağrı.

Prostatit Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

Başlıca prostatit türleri ve belirtileri şunlardır;

Akut Bakteriyel Prostatit

Adından da anlaşılacağı gibi akut bakteriyel prostatit, prostat bezinde bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu en yaygın görülen prostatit türüdür. Akut bakteriyel prostatite neden olan bakteri çoğunlukla Escherichia coli (E. coli) türü bakteridir. Akut bakteriyel prostatit ani olarak ortaya çıkar ve belirtileri çok şiddetlidir. Hastalar genellikle yüksek ateş, üşüme, titreme, idrar yaparken şiddetli yanma ve idrar kesesinin tam olarak boşalmama hissi ile acil servise başvururlar.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Prostat bezinin tekrarlayan bir bakteriyel enfeksiyonudur. Kronik bakteriyel prostatit belirtileri akut bakteriyel prostatite benzer, ancak yüksek ateş yoktur.  Hastalığın başlıca belirtileri; idrar yaparken yanma hissi, sık idrara çıkma ihtiyacı, geceleri idrara çıkma ihtiyacı, testisler ile makat arasında kalan bölgede ağrı, testislerde yani yumurtalıklarda ağrı, mesanede, bel bölgesinde ve makat etrafında ağrıdır. Belirtiler 3 ay ya da daha uzun sürer.

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu

Kronik nonbakteriyel prostatit olarak da bilinir. Yani bakterilere bağlı olmayan, bir enfeksiyonun bulunamadığı bir prostatit türüdür. Başlıca iki alt grubu vardır;

Enflamatuar kronik ağrı sendromu: Meni ya da prostat sıvısında beyaz kan hücreleri bulunur.
Enflamatuvar olmayan kronik pelvik ağrı sendromu:
Meni ya da prostat sıvısında beyaz kan hücreleri yoktur!
Kronik nonbakteriyel prostatit en sık görülen ve tedavisi en zor olan prostatit türüdür.

Asemptomatik İnflamatuvar Prostatit

Bu prostatit türünde hastanın herhangi bir şikayeti yoktur. Ancak hastanın menisinde ya da prostat sıvısında beyaz kan hücreleri bulunur. Asemptomatik inflamatuar prostatiti olan erkekler, prostat kanseri şüphesi için yapılan prostat biyopsisi ya da kısırlık araştırması sırasında sperm tahlili sırasında tespit edilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.