Prostat Kanserinde Kemoterapi Tedavisi Uygulanır Mı?

Prostat Kanserinde Kemoterapi
İçindekiler

Prostat kanserinde kemoterapi tedavisi uygulanır mı? Ne zaman uygulanır? Prostat kanseri, erkeklerde en sık tanı görülen kanser türüdür ve erkelerde kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Kemoterapi, hızlı büyüyen kanser hücrelerini öldürmek için bazı ilaçlar kullanılarak uygulanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi, bir çok kanserin tedavisinde kullanılır. Kanser hücreleri vücuttaki normal hücreden daha hızlı büyür ve daha hızlı çoğalır.  Kemoterapi tedavisinde kullanılan bir çok ilaç bulunmaktadır. Kemoterapi,  kanser tedavisinde, tek başına ya da diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılabilir. Kemoterapi tedavisi, birçok kanser tedavisinde etkili bir şekilde kullanılsa da, bu tedavinin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan yan etkilerin bazıları hafif ve tedavi edilebilir iken bazıları ciddi sorunlara yol açabilir.

Hormona Duyarlı Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri hücreleri, androjenlere yani erkeklik hormonlarına karşı duyarlı olan hücrelerdir.  Bu yüzden kemiklere sıçramış ve ameliyat uygulanamayan prostat kanseri hastaların tedavisinde, vücuttaki androjen hormonlarının üretimi durdurularak hastalık kontrol altına alınır. Bu tedavi yöntemine hormonal tedavi adı verilir. Hormonal tedavi için ya testisler ameliyat ile çıkartılır ya da androjenlerin etkilerini yok eden bir takım hormon ilaçları kullanılır. Hormon tedavisi ile PSA değeri düşer.

Hormona Dirençli Prostat Kanseri Nedir?

Hormon tedavisi ile androjenlerin kesilmesi sonucu, prostat kanser hücrelerin çoğalması yavaşlar ve  gerilemeye başlar. Ancak bir süre sonra kanser hücreleri bu tedaviye karsı direnç kazanır. Bu durumda kanser hücreleri tekrar çoğalmaya başlayarak vücuda yayılmaya devam eder. Hastalığın bu evresine hormon tedavisine dirençli hale gelmiş prostat kanseri adı verilir.  Prostat kanser hücrelerinin hormon  tedavisine dirençli hale gelmesinde, kanser hücrelerinin özelliği, Gleason Skorlaması ve kanserin evresi önemlidir. Hormon tedavisine rağmen sıfırlara düşmüş kan PSA değerinin yeniden yükselmesi, hastalığın hormona dirençli hale geldiğinin göstergesidir.

Prostat Kanserinde Kemoterapi Ne Zaman Uygulanır?

Hastalığın artık hormona dirençli hale gelmesi durumunda kemoterapi tedavisi uygulanmaya başlanır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, hastalık hormona duyarlı haldeyken hormon tedavisi ile birlikte eş zamanlı kemoterapi başlanmasının daha iyi olduğunu göstermiştir. Bu yüzden günümüzde artık, hastalık daha hormon tedavisine direnç kazanmadan kemoterapi tedavisine başlanmaktadır. Kemoterapi, hormon tedavisine başlanırken ya da başlanmadan hemen önce verilmektedir. Prostat kanseri tedavisinde kullanılan kemoterapinin, kanda lökosit hücrelerinin azalması ve hafif saç dökülmesi gibi yan etkileri görülebilir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru