Tavuk Eti Prostat Kanserine Yol Açar Mı?

Tavuk Eti Prostat Kanserine Yol Açar Mı?

Kırmızı et tüketimi ile prostat kanseri arasında bir ilişkinin olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak son yapılan çalışmalara göre, bilim adamları beyaz et tüketiminin de prostat kanseri riskini artırdığını  bildirmektedirler. Ayrıca tavuk tavuk etinin aynı zamanda malin melanom ve len bezi kanserine yakalanma şansını arttırdığı da gösterilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hem işlenmiş et hem de kırmızı et kanserojen yani kanser yapıcı olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki et türünün de prostat, kalın bağırsak ve pankreas kanseri riskini artırdığı kabul edilmektedir. Ayrıca son zamanlarda bu gıdaların mide kanserine de yol açtığı yönünde bazı kanıtlar bulunmuştur.

Tavuk Eti Tüketimi İle Prostat Kanseri Arasındaki İlişki

Tavuk eti tüketimi ve prostat kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar geçmiş yıllarda yapılmıştır. 2016 yılında yapılan bir meta-analiz çalışmasında, yazarlar 27 çalışmayı analiz etmiş ve “tavuk eti tüketimi ile prostat kanserine yakalanma riski arasında bir ilişki olmadığı” sonucuna varmışlardır. Ancak Oxford Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırmada ise farklı sonuçlar elde edilmiştir.

Bu çalışmada ise bilim adamları, “tavuk etinin, malign melanom, prostat kanseri ve lenfoma riskini artırdığı” yönünde bulgular elde etmişlerdir. Bu çalışma, tavuk eti tüketimi ile prostat kanseri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran ilk çalışmadır.

Çalışma, sekiz yıl boyunca 475.000 İngiliz birey izledi, diyetlerini analiz etti ve yiyecek alımını sağlık sorunları ile karşılaştırdı. Sekiz yıl boyunca, 23.000 yeni kanser vakası teşhis edildi. Yazarlar, tavuk tüketiminin daha fazla alınmasının, prostat kanseri, malign melanom ve lenfoma gelişimine tekabül ettiğini bulmuşlardır.

Bu çalışmada bilim adamları, tavuk etinin hangi mekanizma ile prostat kanserine yol açtığının bilinmediğini, ancak, bunun bazı nedenlerden kaynaklanabileceğini bildirmişlerdir. Tavuk etinin kanserojen madde içermesi ya da etin pişirilme şeklinin prostat kanserine neden olabileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak; tavuk eti prostat kanserine yol açar mı? sorusunun cevabı; her ne kadar bu çalışmada tavuk etinin prostat kanseri riskini artırdığı görülmüşse de, aradaki bu ilişkinin kesin olduğu yönünde net bir karara varabilmek için diğer çalışmalara da ihtiyaç vardır.

Kaynaklar:

He Q et al. Poultry consumption and prostate cancer risk: a meta-analysis. PeerJ 2016 Feb 2

Knuppel A et al. Meat intake and cancer risk: prospective analyses in UK biobank. Journal of Epidemiology and Community Health 2019 Sep; 73(Suppl 1):A15

World Health Organization. Q&A on the carcinogenicity of the consumption of red meat and processed meat. 2015 October

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.