Prostat Kanserinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Prostat kanserinde beslenme nasıl olmalı? Kanser hastalığı nedeniyle tedavi gören kişilerde sağlıklı beslenme diğer sağlıklı kişilere göre çok daha önemlidir. Çünkü iyi beslenen bir hasta kendisini daha iyi hisseder ve enerjisi daha fazla olur.

Kanser tedavisi gören hastalarda iyi beslenme derken kastedilen; hastanın kilo kaybını engellemek için yeterli kalori ve protein alması, tekrar güç kazanması ve yeni sağlıklı dokuların oluşmasını sağlamasıdır. Kanser tedavisi gören bazı hastalar için her zaman iyi beslenmek mümkün olmayabilir. Çünkü tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerinden ya da hastalığın etkisinden dolayı, hastalar iştahlarını tamamen kaybedebilir. İlaçların sık görülen yan etkilerinden olan bulantı ve kusma, yemek yemeyi iyice zorlaştırır. Hastalar aldıkları gıdaların tadını alamaz. Bunun dışında, tedavi gören hastalar yorgun ve rahatsız oldukları zamanlarda da yemek yemek istemezler. Tedaviyi düzenleyen doktor, hemşire ve diyetisyen, hastanın tedavi süreci sırasında iyi beslenme konusunda hasta ve hasta yakınlarına önerilerde bulunabilirler. Hastalar ve hasta yakınları, kanser hastalarının beslenmesinin nasıl olması gerektiği ve kanser tedavisinin yan etkileri konusunda bilgilendirilmelidirler.

Prostat Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Günümüzde prostat kanserinde beslenme konusunda kesin olarak önerilmiş bir diyet yöntemi bulunmamaktadır. Prostat kanseri ile ilgili yapılan çalışmalarda aşırı yağlı beslenmenin prostat kanseri için risk oluşturduğu bilinmektedir. Fakat kansere yakalandıktan sonra yağlı yemeklerden uzak durmanın mevcut kanserin tedavisine ek katkı sağladığı yönünde bir veri yoktur.

Aynı şekilde antioksidan içeren meyve ve sebze tüketiminin kanserden koruyucu etkisi saptanmış olsa da, kanser hastalığına yakalandıktan sonra bu gıdaları çok tüketmenin mevcut tıbbi tedavi yöntemlerine ilave katkı sağladığı yönünde elimizde kesin kanıta dayalı veriler bulunmamaktadır.

Fakat ışın tedavisi gibi mide ve bağırsak sistemini de olumsuz yönde etkileme potansiyeli olan tedavilerden sonra, hazmı kolay, lifli gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü ışın tedavisi ile prostata ışın verilirken yakın komşuluğunda ki bağırsaklar da etkilenir. Bu yüzden hazmı zor olan gıdaların tüketilmesi durumunda ise hastanın bağırsak şikayetleri daha can sıkıcı olabilmektedir.

Prostat kanserinde beslenme ile ilgili kesin olarak önerilmiş bir diyet yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın tedavisinde uygulanan ışın tedavisi (radyoterapi) gibi yöntemlerin özellikle bağırsaklar üzerine olan yan etkilerini azaltmak için  hazmı kolay olan lifli gıdalar önerilmektedir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.