Prostat Büyümesi Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

iyi huylu prostat büyümesi
İçindekiler

Prostat büyümesi cinsel hayatı nasıl etkiler? Prostat büyümesi hastanın yaşam kalitesini bozmaktadır. Prostat büyümesine bağlı şikayetler hastaların cinsel hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Prostat büyümesi olan hastalarda hem sertleşme hem de boşaltma sorunları sık görülmektedir. Prostat büyümesine bağlı idrar şikayetleri olanların hastaların yaklaşık yarısında serleşme sorunu, erken boşalma, geç boşalma ya da ağrılı boşalma görülmektedir. Prostat büyümesi olan erkeklerde sertleşme sorunu olma riski olmayanlara göre yaklaşık 3 kat daha fazladır. Ayrıca prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da, erkeklik hormonu olan testosteronu etkileyerek cinsel istekte azalmaya yol açabilir.

Prostat Büyümesi Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

Prostat büyümesi yaşlık hastalığıdır. Genellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde görülür. Zaten 50 yaşından sonra erkeklerin cinsel yaşamında da bir iniş süreci başlar ve performansta bir azalma olur. Bir de bunun üstüne prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan belirtiler eklenince, hasta sertleşme sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Prostat büyümesinde şikayetlerin derecesine bağlı olarak serleşme sorununu görülebilir. Prostat büyümesi olan hatalarda idrar sık gitme, idrar yaparken yanma, sızlama, gece sık idrara kalma ve boşalırken ağrı gibi şikayetler görülür. Bu durumdaki bir kişinin cinselliğe odaklanması zor olur, ilk odaklandığı şey  yaşadığı idrar sıkıntılarıdır.  Bu nedenler prostat hastasının cinsellikten uzaklaşmasına ve sertleşme sorununu tetiklemeye neden olabilir.

Prostat Ameliyatı Cinsel Yaşamı Bitirir Mi?

Birçok kişi prostat ameliyatından sonra mutlaka sertleşme problemi yaşayacağını sanmaktadır. Oysa iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle uygulanan kapalı ya da açık ameliyatta böyle bir risk yoktur. Ancak prostat ameliyatından sonra meni, boşalma sırasında dışarı değil, içeri yani idrar kesesine fışkırır.  İdrar kesesine fışkıran bu meni daha sonra idrarla dışarı atılır. Bazı hastalar bu durumu çok önemseyebilir. Ancak bu durumun cinsel sağlığa hiçbir zararı yok. Tek sakıncası meni dışarı çıkmadığı için, hasta doğal yollardan baba olamaz.  Ancak bu yaş grubundaki  erkeklerin çoğunda çocuk isteği olmaz.

Erkekler genellikle prostat muayenesi olmaktan çekindiği için üroloğa gitmek istemez. Bu yüzden birçok hasta ancak ileri evrelerde, cinsel yaşamları da bozulduğunda ürolog doktora gider. Ancak burada asıl sorun prostat kanseridir. Prostatın prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat kanseri olmak üzere iki önemli hastalığı bulunmaktadır. 40’lı yaşlardan itibaren prostat kanseri riski artmaktadır. Artan bu riske karşı her yıl PSA kan testi ve prostat muayenesi gereklidir. Bu kontroller prostat kanserinin erken teşhisinde çok önemlidir. Çünkü erken evrelerde tespit edilen prostat kanseri tedaviye çok daha iyi cevap  verir.

Prostat kanserine bağlı uygulanan ameliyatlarda (radikal prostatektomi) bazen kullanılan yönteme bağlı olarak sertleşme sorunu görülebilir. Ancak yaşanacak sertleşme sorunu için ilaçlar yarar sağlayabilir. Eğer ilaç tedavisinden fayda görülmez ise,  penis içine iğne tedavisi ya da penil protez ameliyatı uygulanabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru